OSNUTAK

Dekretom br. 893/1980. od 8. svibnja 1980., koji je potpisao zagrebački nadbiskup Franjo Kuharić, osnovana je Župa Zagreb – Sloboština.

 

PRVI UPRAVITELJ

Od 8. svibnja 1980. do 13. kolovoza 1983. službu upravitelja župe vršio je vlč. Josip Dumbović. Župni stan na adresi M.S. Bolšića 15 kupljen je 28. siječnja 1982. u namjenu održavanja bogoslužja i stanovanja.


DRUGI UPRAVITELJ

Od 13. kolovoza 1983. do 30. ožujka 1987. službu upravitelja vršio je vlč. Josip Vnučec. Župni stan počinje se koristiti 26. travnja 1984., kad je u njega useljeno. Prva sveta misa u župnom stanu održana je 31. svibnja 1984., na blagdan Uzašašća Gospodnjeg.

Za vrijeme vlč. Josipa, 14. kolovoza 1985., izabran je prvi sastav Župnog pastoralnog vijeće. Iste godine, 1. Listopada, župa započinje suradnju s časnim sestrama uršulinkama.


TREĆI UPRAVITELJ

Nakon privremenog upravitelja vlč. Tugomila Radičeka (od 1. travnja do 1 rujna 1987.) za upravitelja župe imenovan je vlč. Marijan Pavlenić, koji je povjerenu mu službu vršio od 1. rujna 1987. do 27. kolovoza 1994.

Važno je napomenuti da je u to vrijeme, 26. prosinca 1988., podnesen zahtjev za unošenje lokacije crkve u Prostorni plan Grada Zagreba. Na dan 4. studenog 1990. Počinje slavljenje nedjeljnih svetih misa u prostoru lokalne osnovne škole, dok se tijekom tjedna liturgijski život odvija u župnom stanu.

 

ČETVRTI UPRAVITELJ

Vlč. Josip Đurbek upravljao je župom Sloboština od 27. kolovoza 1994. do 19. kolovoza 2013. U tom vremenu izabrano je idejno rješenje crkve (24. listopada 1995.). Kardinal Franjo Kuharić blagoslovio je gradilište i kamen temeljac na blagdan Uzašašća Gospodnjeg 16. svibnja 1995.

Gradnja crkve započeta je 17. rujna 1997. i odvijala se u dvije faze. U prvoj fazi izgrađen je podrumski prostor, a u drugoj „gornji“ crkveni prostor. Nakon, završetka građevinskih radova, biskup Vlado Košić (pom. biskup zagrebački) blagoslovio je crkveni prostor 24. svibnja 2001.. Od tada se crkveni prostor uređuje i oprema (vitraj, oltar, svetohranište).

U razdoblju upravljanja vlč. Josipa, župna zajednica imala je župnog vikara vlč. Marka Kovača (od 25. kolovoza 2010. do 21. kolovoza 2011.)

 

 PETI UPRAVITELJ

Vlč. Vlado Letinčić vršio je službu upravljanja župom Sloboština od 25. kolovoza 2013. do 26. kolovoza 2014. On jw nastavio s pastoralnim radom i angažmanom prijašnjih duhovnih pastira u obliku duhovno studijskih putovanja, a uveo je i običaj s cjelonoćnog klanjanja pred Presvetim 22. listopada (dan župnog Klečanja) .

  

ŠESTI UPRAVITELJ

Vlč. Ivica Šturlić vršio je službu upravljanja župom Sloboština od 26. kolovoza 2014. do 22. kolovoza 2019. U to vrijeme župa preuzima pastoralnu skrb za Dom za starije osobe „Sv. Ana“ u Islandskoj ulici, čija je pastoralna skrb dotad bila u rukama Župe Sopot.

Na dan župne svetkovine Uzašašća Gospodnjega 14. svibnja 2015. obilježena je 35. obljetnica osnutka župe. Nastavlja se s ukrašavanjem crkve i zvonika, što će svoj vrhunac doživjeti u Posveti župne crkve 4. studenog 2018.

   

SEDMI UPRAVITELJ

Vlč. Alen Lulić vrši službu upravljanja u župi Sloboština od 22. kolovoza 2019. nastavlja se s ukrašavanjem crkve i obnovom dvorana pastoralnog centra u suterenu.

23. veljače 2020. župa je darovima vjernika nabavila orgulje, koje je blagoslovio zagrebački nadbiskup Josip kard. Bozanić.