„Krst, vrata sakramenata, stvarni ili barem krst želje, prijeko potreban za spasenje, po kojem se ljudi oslobađaju grijeha, preporađaju za djecu Božju i neizbrisivim biljegom suobličeni Kristu prijetlovljuju Crkvi, valjano se podjeljuje samo pranjem pravom vodom s potrebnim riječima forme.“ (kan. 849)

Zainteresirani za krštenje u našoj župi neka se jave barem mjesec dana ranije u župni ured kako bi rezervirali termin i dogovorili detalje oko krštenja.

U tjednu krštenja, u dogovorenom terminu, roditelji donose sljedeću dokumentaciju:

• izvod iz matične knjige rođenih od djeteta;
  • potvrdu o crkvenom vjenčanju ili obiteljsku knjižicu, osim ako ste ovdje vjenčani;
  • posvjedočenje kuma/e iz vlastite župe, osim ako su u ovoj župi kršteni ili vjenčani te i dalje žive u njoj.

Predviđeni su termini krštenja u župi subotom u 11:00 te nedjeljom pod župnom misom koja Vam najviše odgovara.

Nekoliko čestih pitanja

Mogu li krstiti dijete roditelji koji nisu vjenčani u crkvi?

Crkva ne želi uvjetovati jedan sakrament drugim sakramentom, stoga je odgovor potvrdan, ali ipak mora postojati barem naznaka da će novokrštenik imati mogućnost rasta u vjeri i vjerskog odgoja.

Tko može biti kum?

Osoba koja je primila sakramente kršćanske inicijacije (krštenje, pričest i potvrdu) te živi u skladu s vjerom.

Ako je kum(a) u braku, mora biti crkveno vjenčan(a).

Osoba koja živi u izvanbračnoj zajednici ili je samo u civilnom braku, ne može biti kum.

Kum(a) ne može biti otac ili majka krštenika.

Potrebno je na vrijeme informirati se o ovim uvjetima kako bi se izbjegle neugodnosti u zadnji čas.

Za nejasnoće, slobodno konzultirati kan. 874 ili župnika.

Svijeća i haljina

Za potrebe obreda potrebno je na krštenje donijeti svijeću i haljinu. Slobodni ste nabaviti ih gdje god želite.

Mogu li se odrasli krstiti?

Odrasli koji žele primiti sakrament krštenja, neka se jave u župni ured kako bi se uključili u katekumenat.

Redoviti katekumenat počinje na jesen, a završava krštenjem na Veliku subotu.

U našem dekanatu dogovor je da se pripreme vrše u Sigetu, u župi Uzvišenja Svetog Križa.

Krštenje iz druge župe i u drugoj župi?

Ako ste iz naše župe, a želite krstiti svoje dijete negdje drugdje u uredovno vrijeme možete podići u župnom uredu Dopuštenje za slavlje sakramenta izvan vlastite župe.

Ako želite krstiti dijete u našoj župi, a ne pripadate župi Sloboština, trebate od svog župnika zatražiti Dopuštenje za slavlje sakramenta izvan vlastite župe.