„Crkveni sprovod, kojim Crkva zaziva duhovnu pomoć za preminule i odaje počast njihovim tijelima te istodobno pruža živima utjehu nade“ treba biti održan sukladno crkvenim propisima i liturgijskim knjigama koje su odobrile mjerodavne crkvene vlasti.

Sprovod se prijavljuje isključivo u matičnoj župi preminule osobe, tj. ondje gdje je osoba imala stvarno prebivalište (ne prijavljeno). Nakon što je s upravom groblja (pogrebnim poduzećem) dogovoren ukop, javite se u župni ured za dogovor sprovoda. Sprovodna misa održava se u 18:30 u sklopu redovne večernje svete mise.

Zbog unosa u maticu umrlih župe, molimo da pripremite sljedeće informacije o pokojniku:

• ime i prezime;
  • datum i mjesto smrti;
  • datum i mjesto rođenja;
  • OIB;
  • ime i prezime supružnika;
  • ime i prezime oca;
  • ime i djevojačko prezime majke;
  • adresa prebivališta;
  • uzrok smrti.

Koja glazba odgovara ukopu?

Budući da je riječ o crkvenom sprovodu (preminuli/a je primio/la krštenje), pretpostavlja se da će i izbor pjesama odgovarati trenutku i ozbiljnosti samog čina. Ništa ne prijeći obitelji da izvan obreda ukopa (prije ili nakon obreda, dogovori i ostalu vrstu glazbe.